Borgå församling gravskötsel

  Borgå ev luth

beställning av gravskötsel: tel. () ; beställningar som gäller begravningen (gravplats och kostnader som hänför sig till begravningen, samt bokning av urnebisättningen) Ovan nämnda beställningar som rör begravningen görs vid byrån för gravärenden. Tid för jordfästning bokas vid församlingens pastorskansli.


Församlingsvalet borgå

 • Bostadslösas natt arrangeras för 21 gången tisdagen den 17 oktober klockan 17–21 på Kyrkbacken i Borgå. Det är ett brett samarbetsnätverk som ligger bakom arrangemangen. Målsättningen är att väcka diskussion och öka kunskap om bostadslöshet samt främja allas rätt till ett eget hem.

 • Borgå domkyrka evenemang

  Borgå församling uppkom under andra hälften av talet. Det första skriftliga dokumentet för församlingens tillkomst är från år Församlingen var vidsträckt och från den har följande församlingar avskilts: Sibbo (Helsinge socken, Helsingfors, Nurmijärvi, Tusby och Kervo), Pernå (Pyttis, Strömfors, Elimä, Anjala.


  Gravskötsel En välvårdad begravningsplats

   Kyrkogårdschef. E-post: @ Lisa Rosensparr. Arbetsledande kyrkogårdsarbetare. Direkt: E-post: parr@ Kyrkoavgiften är en medlemsavgift och betalas av alla medlemmar i Svenska kyrkan. Den ger rätt till en begravningsgudstjänst i Svenska kyrkans ordning.


 • borgå församling gravskötsel
 • Man kan beställa gravskötsel

  Borgå svenska domkyrkoförsamling är en församling i Domprosteriet i Borgå stift inom Evangelisk-lutherska kyrkan i Finland. Församlingen samlar 12 svenskspråkiga kyrkomedlemmar (08/) [ 1] från Borgå stads område. Församlingens huvudkyrka är Borgå domkyrka (ca ).

  En tvåspråkig andakt i

  Borgå svenska församling tillhör Borgå stift och Borgå finska församling tillhör Helsingfors stift. Båda församlingarna i samfälligheten fungerar självständigt, men samfälligheten har hand om församlingarnas gemensamma funktioner som begravningsväsendet, fastigheter, ekonomiärendena och den gemensamma personalförvaltningen.

  Information om pilgrimsvandringar i Agricola

  Du kan också köpa tjänster såsom byte av jord, tvätt av gravsten mm. Kontakta oss för beställning av skötsel eller enstaka arbeten. Folkungabygdens pastorat, Axel Träffsgata 4, 41 Mjölby. Telefon: 00 Epost: ard@ Se information om gravskötsel och priser för , här.

  Församlingarna har tillsammans cirka medlemmar

  Gravskötsel kan beställas på ekonomikontoret mån-fre kl. , tfn Postadress: Västra Kyrkogatan 17, Besöksadress: Gustaf Adolfs gatan 16, 2:a våningen. Skötselavtalet träder i kraft när betalningen är gjord.


 • Församlingsvalet borgå